Hakkımızda

          1967 yılının mis kokan bir bahar günüydü.. Kırlarda yeni açan çiçeklerin, güllerin kokusunu serin bir bahar havasıyla; hiç sevemediğim şehir sokaklarında, benzi solmuş insanların yüzünü yalarken köye gideceğimiz müjdesini almıştım. Ayaklarım yere basmıyordu sanki. Kalbim kuş kalbi misali atıyordu. Toprağını, kokusunu, suyunu, ağaçların hışırtısını çok özlemiştim. Bu özlem Şavak Tulum Peyniri üretimini ve Türkiye pazarına sunmayı beraberinde getirdi.


          Tunceli'nin Munzur yaylalarında başlayan bu serüven, son teknolojik gelişmeleri bünyesinde bulunduran Afyonkarahisar'daki Şavak Süt Fabrikası ile bugüne kadar devam etmiştir. Amaç; Türkiye'nin farklı bölgelerindeki lezzeti ve damak tadını hijyenik bir ortamda hazırlayarak değerli müşterilerimize sunmaktır.


          Şavak Tulum Peyniri ile başlayan üretim serüveni, Türkiye'nin farklı bölgelerinde yapılan ARGE çalışmaları ile devam etmiştir. Sonucunda başta; Kars'ın kaşarı, Erzurum'un çivili, Urfa'nın kuzubaşı, Van'ın otlusu, Diyarbakır'ın örgüsü, Kahramanmaraş'ın dil peyniri, Hatay'ın künefesi olmak üzere bir çok yöremizin peynir çeşitleri üretilmiş ve marketlerin reyonlarında tüketicinin beğenisine sunulmuştur.


          Duayenimiz, büyüğümüz, merhum Hacı Yusuf KEKLİK'ten aldığımız bayrağı bugüne taşıdık. İnşaallah bizden sonrakiler daha faydalı olurlar.

          Saygılarımla.

Mahmut KEKLİK        
Veteriner Hekim